close
تبلیغات در اینترنت
زندگی نامه آیت الله العظمی سید کاظم شریعتمداری

نوجوانان خادم مسجد

          آیت‌الله العظمی سید محمّدکاظم شریعتمداری (۱۵دی ۱۲۸۴، تبریز - ۱۴ فروردین ۱۳۶۵ تهران) از روحانیون و مراجع تقلید شیعه بود.نسب  سید محمد کاظم شریعتمداری از سلسله ساداتی است که نسبش به امام سجاد منتهی میشود. یکی از اجداد وی ابوالقاسم جعفر بن حسین از نوادگان حسن اَفطَس بن علی اصغر بن امام زین العابدین بوده، که اکنون در بروجرد به امامزاده جعفر معروف است. تحصیلات  آیت الله شریعتمداری تحصیلاتش را در علوم دینی در تبریز آغاز کرد و قبل از…

پیامبر اكرم(ص)فرمود : یا اَباذَرَ اِنَّ اللهَ تَعالی یُعْطیكَ ما دُمْتَ جالِساً فِی الْمَسْجِدِ بِكُلِّ نَفَسٍ تَنَفَّسَ فیه دَرَجَةً فِی الْجَنَّةِ ای ابوذر! تا زمانی كه در مسجد نشسته ای، خداوند برای هر نفسی كه می كشی، درجه ای از بهشت برایت پاداش می دهد
قدوس
عزيز
عليم
رافع
جستجوگر پیشرفتهزندگی نامه آیت الله العظمی سید کاظم شریعتمداری          زندگي نامه

آیت‌الله العظمی سید محمّدکاظم شریعتمداری (۱۵دی ۱۲۸۴، تبریز - ۱۴ فروردین ۱۳۶۵ تهران) از روحانیون و مراجع تقلید شیعه بود.

نسب 

سید محمد کاظم شریعتمداری از سلسله ساداتی است که نسبش به امام سجاد منتهی میشود. یکی از اجداد وی ابوالقاسم جعفر بن حسین از نوادگان حسن اَفطَس بن علی اصغر بن امام زین العابدین بوده، که اکنون در بروجرد به امامزاده جعفر معروف است.

تحصیلات 

آیت الله شریعتمداری تحصیلاتش را در علوم دینی در تبریز آغاز کرد و قبل از سن بلوغ در درس مکاسب حاضر شد و در ۱۸ سالگی خود مکاسب تدریس می نمود. وی در خاطراتش آغاز تحصیل را اینگونه بیان می‌کند:

«در اوایل تحصیل علوم دینی، در تبریز، مختصر تردیدی در خانوادهٔ ما برای ادامهٔ این رشته پیدا شد. شبی در خواب دیدم که پنجرهٔ اتاق نشیمن ما باز شد و حضرت رسول اکرم (ص) تشریف آوردند که در دست مبارک‌شان یک جلد کتاب شرایع محقق بود و کتاب را باز کرده و فرمودند: «فرزندم، بیا، من خودم به تو درس بگویم.» و صفحهٔ اول شرایع را از زبان پیامبر درس خواندم و از خواب بیدار شدم و دیگر تردیدمان از بین رفت و تحصیلاتم را تعقیب نمودم.» 

وی پس از اتمام دروس سطح، دو سال در درس خارج آیت‌الله آقا میرزا صادق تبریزی و آیت‌الله آقا میرزا ابوالحسن انگجی که از علمای معروف آذربایجان بودند، شرکت نمود و در سال ۱۳۰۳ شمسی، برای ادامهٔ تحصیل، به حوزهٔ علمیهٔ قم رفت و در درس آیت‌الله عبدالکریم حائری یزدی شرکت نمود و دورهٔ خارج فقه و اصول را در نزدآیت‌الله حائری تا زمان فوتش آموخت و همزمان همان درس را برای همدوره‌های خود مانند: حاج ملاعلی معصومی (آخوند همدانی)، سیّد ابوالفضل موسوی زنجانی، سیّد رضا موسوی زنجانی و روح الله خمینی درس می‌داد.

بعد از مرگ آیت‌الله بروجردی در سال ۱۹۶۲، وی به عنوان یکی از مراجع پیشتاز با مقلدانی از ایران، پاکستان، هندوستان، لبنان، کویت و قسمت‌های جنوبی خلیج فارس تبدیل شد  که به همراه حضرات آیات گلپایگانی و مرعشی نجفی در قم مشهور به آیات ثلاثه شدند که بلندپایه‌ترین روحانیون و مراجع ایران به شمار می‌آمد

تلاش برای نجات آیت‌الله خمینی

در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، به سبب مخالفت بسیار شدیدآیت الله روح الله خمینی با اصول شش گانه انقلاب سفید، شاه وی را دستگیر و به تهران برد و زندانی کرد. طبق قانون اساسی مشروطه مجتهدین و مراجع تقلید مصونیت از محاکمه داشتند و آیت الله روح الله خمینی به عنوان مرجع تقلید معروف نبود، لذا قصد محاکمه و اعدام وی را داشتند. برای نجات روح الله خمینی از اعدام و نیز آزادسازی آیات قمّی و محلاّتی از زندان، آیت‌الله شریعتمداری به تهران رفت و روح الله خمینی را به عنوان مرجع معرّفی کرد تا از اعدام وی جلوگیری کند.

آیت‌الله شریعتمداری در این زمینه می‌گوید: «ما همان موقع به تهران آمدیم و در شاه عبدالعظیم تمام علمای شهرستان‌ها را جمع کردیم و از مرحوم آیت‌اللّه میلانی که در مشهد تشریف داشتند خواهش کردیم که به آنجا بیایند و چون در آن موقع راجع به آیت اللّه خمینی نظر محاکمه و شدّت عمل داشتند و حتّی روزنامه‌های آن موقع صحبت از اعدام می‌کردند، از آن نظر لازم دیدیم که پیشگیری بشود. حضور ما در تهران یکی دو ماه طول کشید و تا حدودی آن خیال باطل از بین رفت و یک اعلامیّه یازده مادّه‌ای صادر کردیم و تمام ادّعاهای دولت را رد کردیم

آیت الله حسینعلی منتظری در این باره خاطره‌ای را نقل می‌کند و می‌گوید: «من متن تلگرافی را (که تهیّه کرده بودم) خواندم که از آقای خمینی به عنوان آیت اللّه و مرجع عالیقدر تقلید اسم نام برده بودم، یکی از آقایان گفت: ایشان که مرجع تقلید نیست!، چه کسی از ایشان تقلید می‌کند؟، گفتم من از ایشان تقلید می‌کنم (پس ایشان مرجع تقلید است!).»

پس از انقلاب

آیت‌الله شریعتمداری پس از انقلاب ایران، با اختیارات ولی فقیه، در اصل ۱۱۰ قانون اساسی مخالفت کرد. وی مخالف اختیارات نامحدود ولی فقیه بود و به این اصل در قانون اساسی رای نداد. پس از دستگیری صادق قطب‌زاده به جرم تلاش برای کودتا و بمب‌گذاری در خانه روح‌الله خمینی، نام شریعتمداری به عنوان یکی از حمایت‌کنندگان وی مطرح شد که باعث خانه‌نشینی وی تا آخر عمر گشت. قطب‌زاده اعدام شد و احمد عباسی (داماد شریعتمداری)، دکتر جواد مناقبی و سید مهدی مهدوی به عنوان رابط به زندان محکوم شدند. در هشتم اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۱ وی توسظ جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از مرجعیت عزل شد.

آیت‌الله منتظری در خاطرات خود آورده‌است که بنا به شنیده‌های وی از برخی منابع حکومتی، ماجرای کودتای منتسب شده به قطب زاده ساختگی بوده‌است.

وی موسس دارالتبلیغ اسلامی بود که توسط جمهوری اسلامی مصادره شد و به دفتر تبلیغات اسلامی تغییر نام داد. حسینیهٔ شخصی ایشان هم به سرنوشت مشابهی دچار شد.

نامه به آیت الله روح‌الله خمینی 

در سال ۱۳۶۰ خورشیدی، سید محمدکاظم شریعتمداری که در زمان بازداشتِ آيت الله خمينی، او را «مرجع تقليد» خواند تا از زندان آزاد شود، در نامه‌ی معروفی به روح‌الله خمینی نوشت: «کارد به استخوان رسيده و اگر مقصود بی‌آبرو کردن بوده، به‌کلی حاصل گرديد و اگر مقصود سلب مرجعیّت است، به مقصود رسيدند».

درگذشت 

وی در غروب پنج‌شنبه مطابق با ۱۴ فروردین ۱۳۶۵ در بیمارستان مهراد تهران، بر اثر نارسایی کلیه درگذشت. جمهوری اسلامی خانواده و هواداران او را از برگزاری مراسم تشییع منع کرد و وصیتنامه او را ناديده گرفت و جسد او را شبانه در قبرستان ابن حسین قم دفن کرد.».


:: امتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط5 نفر مجموع امتیاز : 35

:: بازدید : 401
:: موضوعات: زندگی نامه ها , علماء و بزرگان ,
:: مطالب مرتبط: زندگی نامه امام موسی كاظم(ع) , زندگی نامه امام علی(ع) , زندگي نامه امام خميني(ره) از ولادت تا رحلت , زندگی نامه مرحوم آیت الله مجتبی مجتهدی تهرانی , زندگاني امام علي(ع)(قسمت هفتم ايشان از ديدگاه انديشمندان غيرمسلمان) , زندگاني امام علي(ع)(قسمت ششم شهادت) , زندگاني امام علي(ع)(قسمت پنجم انتخاب به خلافت) , زندگاني امام علي(ع)(قسمت چهار تاكيد بر امامت و ولايت علی(ع) در غدير) ,
:: برچسب ها: زندگی نامه آیت الله العظمی سید کاظم شریعتمداری , زندگی نامه آیت الله شریعتمداری , آیت الله العظمی سید کاظم شریعتمداری , زندگی نامه , نوجوانان خادم مسجد , نوجوانان خادم مسجد امام سجاد(ع) بيجار , مسجد امام سجاد(ع) بيجار ,
اطلاعات پست
نویسنده : خادم السجاد(ع)
تاریخ : [پنجشنبه 14 فروردين 1393 ] [ 8:0]
نظرات
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط بیرق عشق در تاریخ 1393/1/14 و 21:24 دقیقه ارسال شده

سلام داداش
برای پرداخت و کمک به مسجدتان یک پرداخت آنلاین در جهان پی درست کنید
jahanpay.com
ممنون بابت مطالب زیبایتان ...
پاسخ : سلام داداش..
بخاطر پيشنهاد ممنون...
يا علي...


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
آخرین مطالب
دل نوشته و پست بازگشت!!! تاریخ : شنبه 17 مهر 1395
آخرین ندبه انتظار سال 1395 تاریخ : یکشنبه 29 اسفند 1395
ندبه انتظار اولين جمعه محرم الحرام 1395 تاریخ : شنبه 17 مهر 1395
مراسم عزاداري دهه اول محرم 1395 مسجد امام سجاد(ع) تاریخ : شنبه 17 مهر 1395
یا رسول الله(ص) تاریخ : پنجشنبه 25 دی 1393
پيام تبريك!!! تاریخ : جمعه 19 دی 1393
حماسه «نهم دی ماه» دنیا را خیره شد. تاریخ : سه شنبه 09 دی 1393
میلاد حضرت عیسی مسیح مبارك باد. تاریخ : پنجشنبه 04 دی 1393
..:::نشریه الكترونیكی امین..::: تاریخ : دوشنبه 01 دی 1393
پیام تسیلیت... تاریخ : یکشنبه 30 آذر 1393
* عنوان: نوجوانان خادم مسجد
* آدرس:
http://www.jmesb.rozblog.com
* هدف:
ترويج فرهنگ ناب محمدي و پرداختن به موضوعاتي از قبيل مذهب، اجتماع، مسجد و...
* شعار:
مسجد ها را خالي نگذاريم.
* سال تأسيس: 1392
* ثبت شده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي
* با مدیریت سجاد مرتضی پور
شكور
user
progress عضو شوید

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور ؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
واسع
براي اطلاع از آپدیت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود.

حميد
احد
صمد
رؤوف
سميع
بصير
آمار مطالب آمار مطالب
تعدا کل مطالب تعدا کل مطالب : 167
تعدا کل نظرات تعدا کل نظرات : 144
آمار کاربران آمار کاربران
کاربران آنلاین کاربران آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 3

اعضای آنلاین اعضای آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 55
بازدید دیروز بازدید دیروز : 28
ورودی گوگل امروز ورودی گوگل امروز : 0
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 1
بازدید هفته بازدید هفته : 109
بازدید ماه بازدید ماه : 243
بازدید سال بازدید سال : 2,939
بازدید کلی بازدید کلی : 57,609

اطلاعات شما اطلاعات شما
آی پی آی پی : 54.84.236.168
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :

رزاق
تمامی حقوق سایت نوجوانان خادم مسجد محفوظ می باشد. طراحی و گرافیک و کدنویسی : بچه های مسجد